Kısa dalga yayın

12 09 2007

Nejat UYGUR 'un Barış AKARSU kadar değeri yok mu bizim için?


Nejat UYGUR'un sağlığıyla ilgili yaşadığı rahatsızlığı bir kaç gün önce sabah kahvaltı etmeye çalışırken seyrettiğim tv haberinde görünce inanın tüylerim dikenlendi ve öylece "donup kalmışım" babamın kolumu dürtmesiyle kendime geldim. "Ne var oğlum bunda? O da insan hastalanamaz mı?" dediğinde babam, "Ama baba o Nejat UYGUR", diyebildiğimi hatırlıyorum sadece.

Nejat UYGUR ve onun gibi insanların benim gözümdeki değeri hiçbir şeyle ölçülemez. Sadece o değil ki; Nejat UYGUR gibi onlarca insan var bu ülkede. Gerek oyuncu, gerek şarkıcı, müzisyen, sporcu bunlar benim en ölümsüz kahramanlarım. Hastalanmaları ve benim gibi fani insanlar gibi tatsızlıklarla karşılaşmalarını onlara yakıştıramıyorum ama fani dünya işte felek yakıştırıyor.

Dedim ya haber programında duydum diye; sadece kısacık bir görüntü ve felç geçirdiğine ilişkin iki cümle ardından diğer haberler. Birden aklıma Barış AKARSU'nun ölümüne sebep olan trafik kazası haberleri geldi.

Hastaneye canlı bağlantılar, annesiyle, babasıyla, eski sevgilisiyle, şarkıcı dostlarıyla röportajların ardı arkası kesilmiyordu televizyonlarda. Rahmetli, vefat edip de cenazesi toprağa verilene kadar ana haber bültenlerinin baş kahramanı olarak yer almıştı. Hatta gazetelerdeki bütün köşe yazarları yazı döktürmüşler, adını duymuş şarkıcılar konserlerinde iyileşmesine yönelik temennilerde bulunuyorlardı. Hayranları, perişanlıktan bitap düşüyorlardı.

En sonunda olayın esasının idrakine vardım. Barış AKARSU; bu ülkede en güçlü tek medya gücü olan bir sermaye grubunun tv kanalında yayınlandığı gün zirveden inmeyen bir tv dizisinin baş rol oyuncusuydu. Ve bu grubun yayın organları, büyük birşeyi başarıyordu: En gözde yapımlarının oyunucusunun vefatından bile faydalanarak medya dünyasının kucağından reyting çalmayı başarıyordu. İşte kapitalizm bu ne yazık ki; sermayeye fayda verdiğin sürece varsın.
Halk öyle mi ama: Para kazandırdığın, yokken var ettiğin, uğruna belki canın verdiğin insanlar sizi yere göğe sığdıramazken fayda sağladığınız sürece varsınız, halkın sevgisi ve duaları her daim sizinle.

Üzüntüm dile getiremeyeceğim kadar büyük. Nejat UYGUR sen bizim için çok değerlisin, Allah şifa versin. Barış AKARSU; Allah rahmetinden esirgemesin seni; belki o taraftan görmüşsündür olanları. Maalesef kardeşim, bu lanet dünya böyle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Türkçe kullan ey millet, dilinden utanma olma illet!

Türkçe yazım kuralarına riayet etmeniz, yazdıklarınızın daha anlaşılır olmasını sağlar.
Türkçe her yerde Türkçe'dir, kağıt üzerinde de internet sitelerinde de.
Türkçe yazım kurallarına bir göz atsam iyi olur diyorsanız bu bağlantıyı tıklayınız.