Kısa dalga yayın

15 04 2009

Nedir bu eşbaşkanlık sevdası?

Yok be, Erdoğan'ın BOP eşbaşkanlığı değil bu sefer değindiğim. Gerçi heralde Erdoğan'ı eşbaşkanlıktan azletti, baksanıza ne BOP ne de eşbaşkanlık hiç kayda geçmedi.
Haberlerde falan dikkat etmişsinizdir; dtpnin eşbaşkanı bilmem kim şöyle şöyle dedi, diye.
Yargıtay, 20 Şubat 2006 tarihinden Siyasi Partiler Yasası'na uygun düşmediği için DTP'den eşbaşkanlık sisteminden vazgeçilmesini istemişti. DTP, partinin kapatılmaması için 25 Haziran 2006'da yaptığı olağan kongrede eşbaşkanlık sisteminden vazgeçti. 28 Şubat 2007 tarihinde yapılan olağanüstü kongrede ise genel başkanlığa Ahmet Türk seçilmesine rağmen, yazışmalarda Aysel Tuğluk eşbaşkan görünüyor. DTP'nin yeni MYK görev dağılımına ilişkin açıklamada da Türk ve Tuğluk için 'eşbaşkan' sıfatı kullanıldı.*
Yargıtay kararına rağmen, fiilen bu eşbaşkanlık devam ettiriliyor.
Şimdi aynı zamanda hukukçu olan Aysel Tuğluk ağzından bakalım DTP ne diyor bu konuya:

DTP'nin ayırt edici özelliği, siyaseti merkezi örgütlerce yürütülen bir elit işi olmaktan çıkarmaya çalışmasıdır. Bunun için kendi içinde yatay örgütlenmeyi ve meclis tarzı çalışmayı benimsemiştir.
...
Bu amaçla Türkiye'de ilk kez uygulanmakta olan "Eşbaşkanlık" sistemini düzenledi. Bunu yerellere doğru genişletme düşüncesi bulunmaktadır.
...
Partimizdeki eşbaşkanlık sisteminin hayata geçmesi, salt DTP süreciyle açıklanacak bir durum değil. Kadınlar, geçmişte de legal siyasal alanda çok büyük mücadeleler verdiler. Özellikle Kürt kadınları.
...
Özellikle bu son dönemlerde, kadınların kendi kimlikleriyle var oluşlarıyla birlikte daha da yer edinmeye başladı. Sonuçta bu mücadele eşbaşkanlık sistemini doğurdu diyebilirim.
...
Erkeğin bakış açısı daha çok iktidara dayalı. Kendi bireysel ya da grupsal çıkarlarını hayata geçirme temelinde bir siyaset güdüyor. Daha çok baskı kültürünü, militarist kültürü içeren bir tarzı hakim kılıyor.
...
Şu önemli. Sadece kadın olmak yetmiyor. O bakış açısını ne kadar taşıdığı, o sorgulamayı ne kadar yaptığı, kadın kimliği ve bilincine ne kadar taşıdığıyla doğrudan orantılı bir durum.
...
Tabii her şey tüzük maddeleriyle olmaz. Bunu biliyoruz. Teoride dünyanın en iyi çözümünü bulsanız da önemli olan pratik politikada bunu nasıl uyguladığınızdır*
Bir yandan partilerinin temel destek kaynağı olan bölgenin feodal düzenini ayakta tutmak için silahlı güç de dahil herşeyi kullanacaksın bir yandan da kadına pozitif ayrımcılık diyerekten eşbaşkanlık diye tutturup duracaksın. Evet dtp bu tür siyaset açısından oldukça akıllı davranıyor, parti örgütünde yönetimi güya elitist tavırdan uzak tutmaya çalıştığını ifade ediyor. Avrupadan da en çok desteği zaten bu tavrıyla görüyor.Ama ne hikmetse bu anti-elitist tutum toplumda Kürt kadınlarına karşı hep sözde kalıyor. Kadın Kürt elitlerinin/güya siyasetçilerinin nerdeyse hepsinin ikişer tane (belki imam nikahlı) cici anneleri mevcut. Bu onların suçu mu, değil elbette. Madem o kadar pozitif ayrımcılık yanlısısın bu tavrınızı bölge halk düzeyinde de görmek isteriz. Hah! Ama ne mümkün fedoal aile yapısında, onlar ailenin cici kızlarıdır, el üstünde tutulurlar ama aile işlerinde erkeklerin işine karışamazlar. O demokratik sevdaları güya temsilcisi oldukları Kürt halkı nezdinde geçmez, kendi aşiretlerinde, ailelerinde sökmez. Atalarından duyacakları tek şey: Gızım sen git siyasetini devlete karşı yap, aşirete o züttürük siyasetini karıştırma. E onlar da haklı siyaset yapmak başka şey feodal düzende aşiret idare etmek başka şey... Aşiret; feodal toplumun siyaset geçirmez zırhıdır.
Velhaslı  eşbaşkanlık; DTP'nin bünyesinde hatun kısmısına verdiği ara gazından başka birşey değil!
Ya gazete ve tvlere ne demeli? Senin tabi olduğun devletin kanunlarında yer almayan bir siyasi tanımlamayı nasıl kabul edebilirsin?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Türkçe kullan ey millet, dilinden utanma olma illet!

Türkçe yazım kuralarına riayet etmeniz, yazdıklarınızın daha anlaşılır olmasını sağlar.
Türkçe her yerde Türkçe'dir, kağıt üzerinde de internet sitelerinde de.
Türkçe yazım kurallarına bir göz atsam iyi olur diyorsanız bu bağlantıyı tıklayınız.